сите категории
EN

Дома>ВЕСТИ

СЛЕДЕЊЕ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА, Соединетите Држави И ЈАПОНИЈА ИНИЦИРАА РАЗГОВОРИ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ТАРИФАТА ЗА ЧЕЛИК И АЛУМИНИУМ

Време: 2021-11-23 Посети: 4

По завршувањето на спорот за царините за челик и алуминиум со Европската унија, во понеделникот (15 ноември) американските и јапонските власти се согласија да започнат преговори за решавање на трговскиот спор на САД за дополнителни царини за челик и алуминиум увезени од Јапонија.

Јапонските власти соопштија дека одлуката е донесена по состанокот на американската министерка за трговија Џина Раимондо и јапонскиот министер за економија, трговија и индустрија Коичи Хагиуда, што ја одразува врската меѓу најголемите и третата по големина економии во светот. Важноста на соработката.

„Односите меѓу САД и Јапонија се од витално значење за заедничката економска вредност“, рече Раимундо. Таа ги повика двете страни да соработуваат во низа области во полупроводниците и синџирите на снабдување, бидејќи недостигот на чипови и проблемите со производството го попречуваат сеопфатното економско закрепнување на развиените земји.

Министерството за економија, трговија и индустрија на Јапонија во понеделникот соопшти дека Јапонија и Соединетите Држави се договориле да започнат дискусии на билатерален состанок во Токио за да се реши прашањето за САД да воведат дополнителни царини за челик и алуминиум увезени од Јапонија. Сепак, официјален претставник од Министерството за економија, трговија и индустрија на Јапонија рече дека двете страни не разговарале за конкретни мерки, ниту одредиле датум за преговори.намотка од галванизиран челик

Соединетите Држави во петокот соопштија дека ќе започнат разговори со Јапонија за прашањето за увозните тарифи за челик и алуминиум и дека како резултат на тоа може да ги ублажат овие царини. Ова е долгогодишна суштина на трговските односи меѓу двете земји.

Претходно овој месец, Јапонија побара од Соединетите држави да ги укинат тарифите наметнати од администрацијата на поранешниот американски претседател Трамп во 2018 година според „Делот 232“.

„Јапонија уште еднаш бара од Соединетите држави целосно да го решат прашањето за зголемувањето на царините во согласност со правилата на Светската трговска организација (СТО), како што бара Јапонија од 2018 година“, рече Хиројуки Хатада, претставник од Министерството за економија, трговија и. Индустрија.

Соединетите држави и Европската унија неодамна се согласија да стават крај на тековниот спор околу наплаќањето тарифи за челик и алуминиум од страна на поранешниот американски претседател Трамп во 2018 година, да го отстранат клинецот во односите меѓу теснецот и да избегнат пораст на одмаздничките царини на ЕУ.

Договорот ќе ги задржи тарифите од 25% и 10% наметнати од Соединетите Држави за челик и алуминиум според член 232, додека дозволува „ограничена количина“ на метал произведен во ЕУ да влезе во Соединетите држави без данок.

На прашањето како Јапонија ќе реагира доколку Соединетите Американски Држави предложат слични мерки, Хатада одговори велејќи: „Колку што можеме да замислиме, кога зборуваме за решавање на проблемот на начин усогласен со СТО, зборуваме за откажување дополнителни додатоци. тарифа“.

„Деталите ќе бидат објавени подоцна“, додаде тој, „ако се отстранат тарифите, тоа ќе биде совршено решение за Јапонија“.

Министерството за економија, трговија и индустрија на Јапонија соопшти дека двете земји, исто така, се согласиле да воспостават Јапонско-американско деловно и индустриско партнерство (JUCIP) за да соработуваат во зајакнувањето на индустриската конкурентност и синџирите на снабдување.

Канцеларијата на трговскиот претставник на Соединетите држави изјави дека преговорите со Јапонија за прашањето за челик и алуминиум ќе дадат можност за промовирање на високи стандарди и решавање на прашањата од заеднички интерес, вклучително и климатските промени.

Ова е прва посета на Раимундо на Азија по преземањето на функцијата. Таа од вторник ќе го посети Сингапур два дена, а во четврток ќе отпатува за Малезија, а потоа за Јужна Кореја и Индија.

Американскиот претседател Бајден штотуку објави дека ќе се воспостави нова економска рамка за „да се определат нашите заеднички цели со нашите партнери во регионот“.


Претходно: Никој

Следно: 1 Tianjin Goldensun Import & Export Co., Ltd.